Spalio 13, 2020
Kiemas daugeliui žmonių siejasi su asmenine teritorija. Tai – labai svarbi namų dalis, kurioje išorinis pasaulis susipina su privačia erdve, ir kurioje norime jaustis ne tik saugiai, bet ir patogiai.
Būtent tokius kiemus, kuriuose šiuolaikinės technologijos drąsiai derinamos su natūralumu, o kiekviena detalė iki smulkmenų apmąstyta bei funkcionali, kuria MB “Aplinkos ekspertai”.
Šios, įvairių sričių profesionalus vienijančios įmonės įkūrėjas bei vadovas Vytautas Stanišauskas įsitikinęs, kad kiemas – ne mažiau svarbus už patį namą, tad jį būtina projektuoti, vadovaujantis ilgalaike perspektyva, o ne akimirkos užgaida.
Su V.Stanišausku šiandien kalbamės ne tik apie kiemus, bet ir juose svarbią gyvenimo dalį praleidžiančius žmones, jų individualius poreikius, bei unikalius sprendimus, padedančius sukurti jaukią bei estetišką aplinką, kurioje gera būti…
Kas jums asmeniškai yra kiemas?
Kai pagalvoju apie kiemą, pirmoji asociacija susijusi su vaikyste. Tuomet man kiemas, kaip ir daugeliui vaikų, buvo įdomių žaidimų erdvė. Su metais kiemo samprata šiek tiek prasiplėtė. Dabar man kiemas – tai vieta, kurioje galima aktyviai pailsėti, pabūti su šeima.
Nuo ko reikia pradėti tvarkyti kiemą? Kokie yra pagrindiniai elementai?
Pats svarbiausias dalykas – išsiaiškinti poreikius, ko žmogus, svajojantis apie sutvarkytą kiemą, nori. Kaip jis įsivaizduoja kiemo visumą – ar kad toje erdvėje būtų visko daug, ar kažkoks konkretus, minimalistinis sprendimas. Pavyzdžiui, visas kiemas – vien tik žalia veja.
Pradedant projektuoti kiemą, pirmiausia reikia suformuoti reljefą, tad reikia apsispręsti jis bus lygus ar kalvotas, kokia bus kiemo forma.Tuomet dedamas grindinys, statoma tvora. Vėliau rūpinamasi želdiniais, augalais – medžiais, krūmais, veja, gėlynu. O kad jie žaliuotų, džiugintų šeimininkus net karščiausią vasarą, reikalingos funkcionalios, konkrečiam atvejui pritaikytos laistymo sistemos.
Kokias klaidas dažniausiai daro žmonės, įrenginėdami savo namų kiemus?
Sudėtingiausia būna, kai žmonės iki galo nežino, ko nori, kai neapgalvoja visumos ir kiemą įrenginėja be plano. Kiemo, kaip ir namo projektas prieš jį statant, yra būtinas. Bent minimalus. Nes, būna, pasidaro žmonės ką nors minimaliai ir po 2 metų reikia perdaryti arba papildyti. Nes sugalvoja, kad nori medžių, gėlyno ar baseino. Geriausia yra viską iš anksto susiplanuoti, pasidaryti projektą, o jau tuomet įsirengti tiek, kiek tuo metu leidžia galimybės.
Kaip jums kilo mintis įkurti įmonę, kuri padeda žmonėms įsirengti kiemą nuo idėjos iki rezultato?
Studijuodamas Varšuvoje vasarą įsidarbinau įmonėje, kuri užsiėmė būtent tokia veikla – jie padėdavo žmonėms sutvarkyti kiemus. Teko dirbti prie įdomių projektų, įrenginėti baseinėlius su fontanais, apsodintus įvairiais augalais.
Tačiau labiausiai įstrigo vienas nutikimas. Dirbome dideliame sklype, kuriame mūsų vadovas visą dieną komponavo augmeniją. Augalus dėliojome iš vienos sklypo vietos į kitą. Tąkart niekaip nepavyko rasti jiems tinkamiausios vietos.
Buvome visi nusiplukę, sklypo šeimininkas – praradęs viltį, kad augalams bus atrasta pati tinamiausia vieta. Mūsų įmonės vadovas taip pat buvo susikrimtęs, pavagęs ir praradęs viltį išspręsti darnaus augalų sudėliojimo rebusą. Ir štai tada man kilo idėja, kuria ir pasidalinau. Visi nepatikliai sužiuro į jauną studentą, bet jau nebebuvo ko prarasti, todėl pabandėm. Ir viskas puikiai tiko!
Pamenu, tąkart visi tikrai labai džiaugiamės, kad radom tinkamiausią vietą augalams ir pagaliau baigsime visą dieną užsitęsusį darbą. Ši situacija mane labai padrąsino ir tuo pačiu patvirtino, kad turiu harmoningos visumos pajautimą, žinau, kas kur tinka, o kas – ne.
Po studijų grįžęs į Lietuvą pajutau, kad čia galiu pradėti būtent tokį verslą. Kol užsakymų nebuvo daug, tuo pat metu dirbau kitiems bei mokiausi montuoti laistymo sistemas.
Tai buvo nelengvas laikas, bet kitaip ir nebūna, jeigu tikrai nori kažko išmokti, pradėti pats sau dirbti ir užsidirbti. Buvo vertas kiekvienas išlietas prakaito lašas ir visos, į tobulėjimą įdėtos pastangos. Kai pajutau, kad turiu pakankamai žinių ir patirties, išėjau dirbti tik sau.
Kaip keitėsi žmonių poreikiai nuo jūsų veiklos pradžios iki dabar?
Poreikiai nepasikeitė, tačiau pasikeitė požiūris. Anksčiau landšaftas buvo laikomas prabanga, o dabar būtinybe. Žmonės nebeįsivaizduoja be jo savo kiemo. Seniau buvo veja, trinkelės ir tujos aplink. Dabar žmonėms reikia, kad kiemo aplinka būtų gražiai apželdinta, įrengta laistymo sistema, gražus gėlynas, o veją pjautų robotas.
Kokie projektai jums patys įdomiausi?
Mane labai įkvepia naujos patirtys ir sudėtingos užduotys, reikalaujančios rimtai pasukti galvą. Turėjome klientą, pasirinkusį įrengti korteno plieno tvorą. Tai – moderni ir atmosferos sąlygoms itin atspari medžiaga. Tačiau tokios tvoros montavimas – yra tikras iššūkis, kuris mums tapo nemenku rūpesčiu.
Patirtis ir gebėjimas žvelgiant į sklypą iš karto matyti trimatį vaizdą, leidžia numatyti, kas ir kur geriausiai tinka. Planuoju taip, kad galutinis rezultatas būtų ir tvarkingas, ir gražus bei reikalautų mažiausiai priežiūros.
Dar vienas pavyzdys iš patirties. Klientas turėjo sklype vietą, kuri netiko nei vejai, nei augalams, nes aukšti medžiai užgožė šviesą. O mes tokioje erdvėje sukūrėme akmenų sodą.
Būtent ši sklypo vieta virto unikaliu parku. Jame gera aura, norisi būti. Sklypo šeimininkai akmenų sode medituoja, leidžia laiką ramiai ir susikaupę.
Beje, šiame parke puikuojasi vienas didžiausių rajono akmenų, kuris sveria apie 20 tonų. Jam atgabenti prireikė specialios technikos.
Kas jums svarbiausia darbe?
Žinoma, kad patenkintas klientas! Kai pateisiname jo lūkesčius – džiaugiamės visi. Labai smagu, kai klientai rekomenduoja mūsų įmonę kitiems.
Man labai patinka veikla, kuria užsiimu. Ir aš, ir visa komanda dirbame lyg sau, lyg tai būtų mūsų, o ne klientų kiemas. Ir net po 10-ties metų sugrįžtu klientams padėti išspręsti menkiausius klausimus ar atlikti pogarantinę priežiūrą.
Esu žmogus, kuris į viską žvelgia su ilgalaike perspektyva, todėl kiekvieną naują projektą apgalvoju ir suplanuoju taip, kad jis išliktų estetiškas ir patogus net po daugelio metų…
Dėkoju už pokalbį.
Teksto autorė: Jūratė Gurauskė
Foto: Jūratės Gurauskės nuotrauka